Konkretne i osiągalne cele, rozwijanie mocnych stron i znalezienie własnego miejsca na rynku pracy – to recepta na sukces zawodowy, na który pracuje się od pierwszych chwil zatrudnienia. Ważne, żebyś lubił to, co robisz.

 

Zastanawiasz się, jak wybrać drogę zawodową, aby w przyszłości nie żałować podjętych decyzji? Najważniejsze jest działanie. Bierne oczekiwanie na inspiracje nie pomoże Ci określić, co jest dla Ciebie ważne. Jeśli chcesz dokonywać trafnych wyborów i spełniać się jako fachowiec:

  1. Gromadź doświadczenia

Praktyki, staże, wolontariat, działalność w samorządzie studenckim, zajęcia dorywcze – działając w różnych okolicznościach, coraz lepiej poznajesz siebie i zyskujesz coraz większą swobodę w formułowaniu oczekiwań, planów i marzeń.

  1. Wyznaczaj cele

Ważne, żebyś dążył do osiągnięcia określonych rezultatów. Możesz założyć, że np. do trzydziestych urodzin zdobędziesz nową specjalizację. Zastanów się, jakie kwalifikacje i umiejętności powinieneś zdobywać i krok po kroku realizuj swoje plany.

Więcej informacji znajdziesz na: https://porady.pracuj.pl/kariera-i-rozwoj/jak-stac-sie-idealnym-kandydatem-do-pracy-w-miedzynarodowej-firmie/

 

  1. Zasięgaj opinii

Rozmowy z doświadczonymi fachowcami, relacja z mentorem, uwzględnianie informacji zwrotnych w pracy nad sobą – to działania, które sprzyjają rozwojowi. Nie bój się konstruktywnej krytyki.

  1. Wyciągaj wnioski z popełnionych błędów

Przyjmując postawę proaktywną, miej świadomość, że możesz doświadczać niepowodzeń. Błędów nie popełnia tylko ten, kto nic nie robi, a porażka to nie jest koniec świata. Jeśli odpowiednio do niej podejdziesz i wyciągniesz wnioski, może okazać się cenną i pożyteczną lekcją. 

  1. Wprowadzaj zmiany

Jeśli czujesz, że wybrany kierunek rozwoju nie jest dla Ciebie odpowiedni, zmodyfikuj swoje cele. Zmiana planów świadczy o refleksyjności i odwadze, a to pozytywne cechy.

  1. Rób to, co lubisz

Nawet jeśli wykonujesz zawód, który kochasz, będziesz mierzyć się z zadaniami, które nie wzbudzą Twojego entuzjazmu. Niektóre czynności po prostu trzeba wykonywać. Lepiej koncentrować się na jasnych stronach zawodu i dążyć do tego, by realizować coraz więcej działań, które przyniosą Ci zadowolenie.