Na tego rodzaju staż kandydatów kierują urzędy pracy. To program rządowy mający na celu ułatwienie startu zawodowego osobom kończącym naukę i wchodzącym na rynek pracy.

W myśl ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, taki staż to "nabywanie przez bezrobotnego umiejętności praktycznych do wykonywania pracy przez wykonywanie zadań w miejscu pracy bez nawiązania stosunku pracy z pracodawcą".

Stażysta ma takie same obowiązki, jak pracownik etatowy - pracuje osiem godzin dziennie. Staż trwa od 3 do 12 miesięcy. Po tym czasie instytucja lub firma decyduje, czy chce staż przedłużyć. Jest to możliwe wówczas, gdy urząd pracy posiada środki, gdyż koszt takiego stażu ponosi nie pracodawca, ale urząd pracy. To on wypłaca Ci wynagrodzenie bez względu na to, czy odbywasz go w sferze budżetowej czy w sektorze prywatnym.

- Przystępując do programu, Urząd Miasta Poznania zobowiązuje się do zatrudnienia co najmniej połowy stażystów po zakończeniu stażu - mówi Piotr Izydorski, koordynator ds. zatrudniania stażystów w Urzędzie Miasta w Poznaniu. - To powoduje, że zawsze zależy nam, by były to osoby z określonymi kompetencjami, które mają potencjał do ewentualnej przyszłej pracy.