Pomimo tego, że rotacje w firmach, zwolnienia i rozpoczynanie pracy w nowym miejscu są normą w dzisiejszym świecie, jednak jeśli pozostajesz bez pracy przez dłuższy okres masz prawo czuć się niekomfortowo. Każda kolejna rozmowa rekrutacyjna stresuje jeszcze bardziej, ze względu na zawsze pojawiające się pytanie o to skąd tak długa przerwa. Możesz jednak ten stan przekuć na swoją korzyść. Eksperci Monster Polska podpowiadają jak to zrobić.

Rozwijaj swoje kompetencje

Gdy nie masz pracy przez dłuższy czas, musisz pracować nad sobą jeszcze intensywniej niż zatrudnione osoby. Bezczynne siedzenie z pewnością nie pomoże w znalezieniu pracy, warto więc czas wolny wykorzystać na doskonalenie swoich umiejętności. Aby na bieżąco orientować się w sprawach z twojej dziedziny czytaj branżowe media, szukaj darmowy warsztatów, kursów i webinarów, pojawiaj się na konferencjach i targach. Uczestnictwo w eventach ma podwójną wartość. Po pierwsze zdobędziesz nową wiedzą, a po drugie będziesz miał szansę poznać ludzi z branży i być może tą drogą znajdziesz nową pracę. Networking to niezwykle istotny aspekt funkcjonowania na rynku pracy.

Weź sprawy w swoje ręce

Nie wszystkie oferty pracy są umieszczane na portalach rekrutacyjnych. Dlatego jak radzą eksperci Monster Polska, jeżeli interesuje cię konkretna firma, wyślij swoją aplikację, mimo że nie znalazłeś żadnego ogłoszenia o pracę. Często firmy chcą, aby pracownik sam do nich dotarł, bo wtedy wiedzą, że dana osoba dowiedziała się czegoś o firmie i właśnie w tym miejscu chciałaby pracować. Poproś także znajomych z branży, aby zorientowali się, czy w ich firmie szukają kogoś z twoimi kompetencjami. Rekomendacja od znajomych może ci bardzo pomóc. Dbaj także o swoją obecność w sieci. Zaktualizuj profile w mediach społecznościowych, szukaj forów i tematów bliskich twojej dziedzinie, staraj się wypowiadać na interesujące cię tematy. Dzięki temu możesz zostać zauważony. To także sposób na rozwijanie siebie. Mając dużo wolnego czasu możesz też pomyśleć o założeniu bloga, na którym będziesz przygotowywał wpisy odnoszące się do twojej branży. Taka aktywność w sieci jest bardzo pozytywnie odbierana przez pracodawców, bo pokazuje, że twoja praca jest także twoją pasją i że potrafisz zarządzać wolnym czasem.

Działaj zawodowo

Jeśli kolejne spotkania rekrutacyjne nie kończą się propozycją zatrudnienia, żeby nie popaść w stagnację zawodową i cały czas trzymać rękę na pulsie, możesz pomyśleć o wolontariacie lub wystartowaniu z własną działalnością. Pomyśl, co możesz zaoferować innym w ramach twojego zawodu i rób to nieodpłatnie. Na pewno znajdzie się dużo chętnych, którzy będą potrzebować twojej pomocy. Oni uzyskają przydatne informacje, a Ty będziesz czuł się potrzebny i nie wyjdziesz z rytmu zawodowego. Taki wpis w CV to prawdziwa perełka!

 

Źródło: Materiał poradnikowy Monster Polska