Zapytaliśmy pracodawców m.in o to, który z praktykantów zapadł im w pamięć i dlaczego.

Dziś w imieniu Unilever i Skanska odpowiadają dwie specjalistki ds. human resources i wizerunku pracodawcy wśród studentów - Sara Ślubowska oraz Aleksandra Czyżewska.

Sara Ślubowska, Leadership Development Specialist, Unilever

Czy warto pójść na praktyki?

Praktyki to dobry moment na zapoznanie się z biznesem, mogą stanowić ważną wskazówkę przy kształtowaniu dalszej kariery. Dlatego trzeba przemyśleć, jaką branżę chcemy poznać i jaki profil firmy wybrać.

Jakie zachowanie doceniają Państwo najbardziej?

Zależy nam na tym, żeby była to osoba, która przejmie inicjatywę i sama zacznie szukać rozwiązań. Najważniejsza jest odwaga. Zakres praktyk to samodzielna, odpowiedzialna część biznesu. Na początku studenci są zdziwieni, że otrzymują tak odpowiedzialne zadania. Ale szybko dostrzegają, że dzięki temu mogą się więcej nauczyć i korzystają z tej szansy, a ich rezultaty nierzadko pozytywnie zaskakują naszych pracowników.

Czego praktykanci powinni unikać?

Po pierwsze student powinien unikać przypadkowego wyboru praktyk. Powinien dobrze przemyśleć, jakie doświadczenie chce zdobyć i jaką dziedzinę poznać. Kiedy już rozpocznie praktyki, nie może bać się pytać, szukać i drążyć. Zaangażowanie widać od razu.    

Który praktykant zapadł Państwu w pamięć i dlaczego?

Często spotykamy się z tym, że menadżerowie wspominają swoich praktykantów. Nasz dział HR dba o to, żeby te osoby zostały z nami na dłużej. Wielu z naszych aktualnych pracowników to osoby, które zaczynały od programów dla studentów i absolwentów, co nas szczególnie cieszy.

Aleksandra Czyżewska, Starszy Specjalista, Skanska S.A.

Czy warto pójść na praktyki?

Zdecydowanie polecam odbycie praktyki. To pierwszy krok w kierunku przyszłej kariery zawodowej oraz okazja do poznania świata biznesu i atmosfery pracy w profesjonalnych zespołach.  Dla pracodawcy to możliwość sprawdzenia kandydata pod kątem późniejszego zatrudnienia.

Jakie zachowanie doceniają Państwo najbardziej?

Budownictwo  to trudna branża, a praca na budowie wymaga odpowiedzialności, samodzielności, umiejętności pracy zespołowej i świadomości rangi wymagań związanych z bezpieczeństwem pracy. Te zachowania doceniamy najbardziej.

Czego praktykanci powinni unikać?

To, czego NIE powinni unikać to po pierwsze, nowych zadań i wyzwań, które przed nimi stawiamy. Po drugie zadawania pytań, a po trzecie brania odpowiedzialności za podjęte działania i decyzje. Praktyka to czas nauki, zdobywania nowej wiedzy i umiejętności – nawet jeśli czasem coś się nie uda, warto przyznać się do błędu i wyciągnąć wnioski na przyszłość.


Który praktykant zapadł Państwu w pamięć i dlaczego?

Szczególnym sentymentem darzymy tych, którzy po praktykach zostali zatrudnieni w Skanska. Bezcennym jest widzieć jak młoda osoba, która pierwsze zawodowe doświadczenia związała z naszą firmą, rozwija się w Skanska i wspina po kolejnych szczeblach kariery.


Autor: Redakcja MK 

Artykuł: Co pracodawcy cenią u praktykantów?