Biuro Karier Wyższej Szkoły Europejskiej, przyłączając się do inicjatywy Stowarzyszenia Doradców Szkolnych i Zawodowych RP organizuje corocznie wydarzenia w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery.

  • Ogólnopolski Tydzień Kariery 2015 r.

Biuro Karier WSE po raz siódmy włączyło się w coroczną organizację wydarzeń.

21 października wykład Kim jest Twój doradca zawodowy? rozpoczął całodniowy cykl wydarzeń, w których udział wzięli uczniowie szkół średnich wraz z nauczycielami. Kolejnymi punktami były warsztaty o tematyce doradczej, poruszające następujące kwestie:

  • Strategie budowania własnej pozycji zawodowej czyli jak doradzać młodym ludziom
  • Świat zawodów; nowe i zanikające… Zawody przyszłości i wizja transferu kompetencji. Dlaczego warto poznawać zawody?
  • Osobowość zawodowa: decyzje edukacyjno-zawodowe w zgodzie z samym sobą.

23 października odbyła się konferencja pt. Doradztwo zawodowe – perspektywa bliższa i dalsza; była to już druga edycja tego wydarzenia, gromadzącego ekspertów i specjalistów reprezentujących nie tylko publiczne służby zatrudnienia, ale także biura karier, branżę szkoleniową i konsultingową oraz NGO.

Szczegółowy program OTK 2015 pobierz poniżej.

 

  • Ogólnopolski Tydzień Kariery 2014 r.

W październiku 2014 roku studenci WSE mieli możliwość uczestniczyć w wydarzeniach zorganizowanych przez Biuro Karier w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Karierym.in w wykładzie gościnnym Silvany Gomez pt. Oportunidades laborales para Europa en América del Sur. Polacos en Sudamerica, wygłoszonym języku hiszpańskim, a także w wykładach i warsztatach poruszających tematykę kariery i jej rozwoju:
•    Decyzje edukacyjne i zawodowe w szerszej perspektywie: Rola tworzenia własnych strategii na rynku pracy.
•    Transfer kompetencji i jego rola w poruszaniu się po rynku pracy.
•    Najpierw zaufaj sobie.
•    E-rynek pracy, czyli wpływ wirtualnego świata na realne życie; szanse i zagrożenia.
•    Rozmowa kwalifikacyjna.
•    Rynek pracy i oczekiwania względem pracowników. Równe traktowanie w zatrudnieniu.
•    Humanista na rynku pracy; osobowość zawodowa, środowisko pracy, poszukiwanie i pogłębianie wiedzy na temat własnego zawodu.

Szczegółowy program OTK 2014 pobierz poniżej.

  • Ogólnopolski Tydzień Kariery 2013 r.

120 uczniów i 67 studentów WSE wzięło udział w organizowanym po raz piąty Ogólnopolskim Tygodniu Kariery. Uczniowie uczestnicząc w wykładach i warsztatach, mogli znaleźć odpowiedzi na następujące pytania: co to jest ścieżka kariery? czy należy ją planować? jak rozwijać kompetencje? Natomiast studentom WSE zostały zaproponowane zajęcia z zakresu elementów prawa pracy (od zawarcia stosunku pracy do jego rozwiązania), ochrony kodeksu pracy przed dyskryminacją (sytuacje starania się o pracę i procesu rekrutacji i selekcji),charakterystyki umów o pracę, zakładania własnej działalności gospodarczej oraz wsparcia instytucjonalnego na rynku pracy (Publiczne Służby Zatrudnienia, programy unijne).

 

  • Ogólnopolski Tydzień Kariery 2012 r.

Biuro Karier Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera po raz czwarty włączyło się w organizację Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery 2012. Zaproponowane tematy warsztatów oraz wykładów spotkały się z dużym zainteresowaniem szkół a także studentów. Na nasze  zaproszenie łącznie odpowiedziało 451 uczniów oraz 92 studentów WSE.

Uczniowie i opiekunowie z zaangażowaniem uczestniczyli w treningu pokazującym jak mądrze rozwijać i wykorzystywać własne kompetencje . Dowiedzieli się także jak radzić sobie ze stresem i przyjmować właściwe postawy asertywne

Studenci natomiast otrzymali dużą dawkę entuzjazmu od prelegentów, którzy przekonywali ich o możliwościachPlanowania Kariery Zawodowej. Zajęcia miały bardzo praktyczny wymiar ze względu na zaproszonych gości: 

  • Tomasza Kitę - Prezesa Fundacji im. Hetmana Jana Tarnowskiego w Tarnowie
  • Sebastiana Kolisza - Dyrektora Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości
  • Zbigniewa Łachmana - Prezesa Interim Management Polska SA; „Absolwent na rozmowie o pracę”
  • dra  Jacka Solarza - Z Grodzkiego Urzędu Pracy w Krakowie; „Pomoc Urzędów Pracy dla absolwentów szkół wyższych”

Szczegółowy program OTK 2012 pobierz poniżej.

 

  • Ogólnopolski Tydzień Kariery 2011 r.

W  wydarzeniach zorganizowanych przez Biuro Karier WSE w ramach  III Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery udział wzięło ok. 550 osób. Dużą część uczestników stanowili uczniowie szkół średnich. Biorąc udział w wykładach mogli usłyszeć jak rozwijać własne kompetencje, jak sobie radzić w sytuacjach stresujących lub jak być asertywnym. Dla Studentów WSE jak również innych uczelni Krakowskich, UJ, UEK, AGH,  zostało zorganizowanych szereg warsztatów i wykładów dotyczących umiejętnego poruszania się po rynku pracy. Wydarzeniem skierowanym do wszystkich zainteresowanych rozwojem własnej ścieżki kariery zawodowej była dyskusja panelowa, w której udział wzięli wykładowcy, pracodawcy oraz absolwenci WSE.

Szczegółowy program OTK 2011 pobierz poniżej.

 

  • Ogólnopolski Tydzień Kariery 2010 r.

W ramach II Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery została zorganizowana dyskusja panelowa pt. "Humanista na rynku pracy", z udziałem przedstawicieli środowiska naukowego, ekspertów praktyki gospodarczej, przedstawiciela biura karier uczelni zagranicznej oraz absolwenta WSE. W dyskusji uczestniczyło 170 studentów WSE.

 

  • Ogólnopolski Tydzień Kariery 2009r.

W dniach 6 i 7 października 2009 roku, Biuro Karier zorganizowało szereg działań pod wspólnym hasłem „Jak wybrać zawód?”. Odwiedzając WSE w tych dniach, można było uczestniczyć  w następujących wydarzeniach:

Dyskusja panelowa „O odpowiedzialności pracodawcy i pracownika” – dyskusja mająca na celu zwrócenie uwagi na problem odpowiedzialności w pracy, zarówno ze strony pracownika jak i pracodawcy (problem został  dostrzeżony na podstawie wyników badań  socjologicznych, prowadzonych przez Wyższą Szkołę Europejską w  roku akademickim 2008/2009). Dyskusja była moderowana przez dyrektora Małopolskiego Związku Pracodawców Polskich. Wśród panelistów znaleźli się pracodawcy, przedstawiciele środowiska naukowego, władz uczelni, firmy doradztwa personalnego, doradca zawodowy oraz absolwenci.

Prezentacja sylwetek zawodów - warsztaty mające na celu bezpośrednią informację na temat danego zawodu, przekazywaną przez specjalistę – praktyka, na co dzień zajmującego się daną profesją.  Przeprowadzono sześć prezentacji zawodów (specjalista ds. analizy i badania rynku, specjalista ds. PR, specjalista ds. HR, Technical Writer, tłumacz, specjalista ds. pozyskiwania funduszy europejskich). Zajęcia były adresowane do studentów, ale udział w nich był otwarty dla wszystkich zainteresowanych danym zawodem – łącznie uczestniczyło w warsztatach ok. 120 osób.

Stanowisko konsultacyjne – Konsultacja dokumentów aplikacyjnych - konsultacje prowadzili specjaliści z firmy doradztwa personalnego

Stanowisko konsultacyjne – Diagnoza zainteresowań z wykorzystaniem Wielowymiarowego Kwestionariusza Preferencji oraz omówieniem wyników z doradcą zawodowym

„Od przedszkolaka do studenta” – zajęcia pokazowe z doradztwa zawodowego dla poszczególnych grup wiekowych” miały miejsce 7 października. Od godz. 10 do 16 przeprowadzane były pokazowe lekcje dotyczące tematyki doradztwa zawodowego. Uczestniczyły w nich dzieci z przedszkola, uczniowie: szkoły podstawowej (klasa V), gimnazjum (klasa III) i liceum (klasa III) oraz studenci. Tematyka zajęć była dostosowana do potrzeb i możliwości wynikających z danego etapu rozwojowego. Cześć zajęć była prowadzona przez doradcę zawodowego (przedszkole, gimnazjum, studenci), część przez nauczycieli z danych szkół (szkoła podstawowa, liceum). Na podstawie zebranego materiału filmowego planujemy stworzenie filmu, obrazującego wieloaspektowość edukacji z zakresu doradztwa zawodowego, a co za tym idzie szeroki zakres możliwości w tym zakresie.

„Maraton filmów szkoleniowych”, podczas którego zaprezentowano filmy dotyczące planowania kariery zawodowej, przygotowania i prezentacji podczas rozmowy kwalifikacyjnej oraz szeroko pojętej autoprezentacji. Tak jak i inne nasze propozycje maraton był otwarty dla wszystkich zainteresowanych.

 
W realizacji tych inicjatyw uczestniczyli: